ЛЕНТА

«Зеленський міг бути хоч у плавках»: військові про те, чи мав право капітан не віддати честі президенту

Так, під час вручення президентом капітану Денису Прокопенку Ордена Богдана Хмельницького третього ступеня військовослужбовець не віддав честі Зеленському.

У «Азові», де служить офіцер, інцидент відмовились коментувати. Мовчить і капітан Прокопенко. Натомість журналісти почали поширювати інформацію про те, що військовий мав право не віддати честі Зеленському, оскільки президент був одягненим у цивільному.

Чи так це? Про це кореспондент ІА «Вголос» запитав у полковника, працівника Генштабу Олега Жданова, військового експерта Олега Старікова, генерала-лейтенант запасу, заступника начальника генерального штабу ЗС України Ігоря Романенка та добровольця і активіста Дмитра Корчинського.

Відповідно до військового статуту, офіцер міг не віддати честі президенту?

Ігор Романенко:

Хочу нагадати, що Порошенко теж не завжди ходив у цивільному і йому честь віддавали усі чинні військовослужбовці. Як тільки президент обіймає свій пост, він стає Головнокомандуючим ЗСУ. І на святкуваннях Зеленський міг стояти навіть у плавках. Неважливо, у що був одягнений президент – він керівник армії з усіма наслідками.

Олег Старіков:

Річ у тому, що президент України – це Верховнокомандуючий, котрий обраний усім народом. Народ дав йому повноваження представляти державу та керувати Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями та приймати відповідні рішення.

Далі – Зеленський у ієрархії військових є вищим посадовим обличчям у армії. Водночас він ще і політична фігура. А тому офіцер, котрий за заслуги був представлений командуванням до державної нагороди, порушив статут Збройних Сил України. Бо віддача військової честі у нас закладена із курсантських часів. Це як умовний рефлекс. Побачив начальника, підняв руку і привітався: «Слава Україні!».

До того ж Зеленський вручав орден офіцеру від імені українського народу. Він є просто посередником. А тому, принизивши Зеленського, він принизив і український народ. І тут неважливо, хто би був на місці Зеленського. Бо президента на демократичних виборах обрали українці, котрі делегували йому дбати про державні інтереси та представляти їх.

«Президент – не цивільна людина, він – Верховний головнокомандувач»

Олег Жданов:

Є стройовий статут Збройних Сил України, який чітко визначає порядок віддання вітання. У нас президент – не цивільна людина, він – Верховний головнокомандувач. І віддавати йому честь – це обов’язок кожного військового. І цей капітан є військовослужбовцем, котрий давав присягу, повинен виконувати закони.

А якщо військовий не довіряє Головнокомандувачу і не вважає його гідним, що тоді?

Олег Жданов:

Не віддати честь президенту – це ознака не поваги до посади. І неважливо, хто є президентом: Порошенко чи Зеленський. Президент – це головна людина у Збройних Силах України та будь-якої силової структури в Україні. До того ж вчинити такий крок на День Незалежності України, коли за цим спостерігають мільйони, – це просто ганебно.

Військові – це люди, котрі прийняли присягу та зобов’язані виконувати субординацію та укази їхніх керівників. Армія у нас поза політикою, висловлювати свої політичні погляди у ЗСУ заборонено. Зніми форму і, як цивільна людина, ти можеш казати, що тобі зручно. Поки ти стоїш у строю, ти маєш виконувати укази людей, котрі над тобою. У армії усі амбіції потрібно ховати далеко.

Ігор Романенко:

Поза процедурою та поза службою цей капітан мав право поводитись так, як він хоче та висловлювати ті думки, котрі вважає за потрібне. Але якщо він на службі та відбуваються відповідні дії, треба діяти згідно зі статутом, в котрому вказано, що він повинен віддати честь Зеленському.

Олег Старіков:

Тоді чому він прийшов взагалі? Хотів показати усім, який герой? Цей офіцер знав про те, що йому вручатимуть нагороду під час святкування Дня Незалежності. І якщо він не поважає Зеленського і не хоче приймати з його рук цю нагороду, він міг би про це повідомити своє командування і його б не залучали до урочистостей. А нагоду йому б вручило його безпосереднє керівництво від імені народу.

Як військовий Прокопенко, без сумніву, герой, але як офіцер – він порушив вимоги статуту та, показуючи своє негативне ставлення до президента Зеленського, принизив і свій народ.

Дмитро Корчинський:

Якщо це було свідоме рішення військового не віддати честь Зеленському, я, як доброволець, це оцінюю як неминучий акт та наслідки діяльності цього Головнокомандувача. Оскільки президент Зеленський пішов на поступки нашому ворогу та оголосив про початок перемир’я. Натомість за цей час окупанти, скориставшись можливістю, вбивають наших військових. А перед тим була інформація про заборону стріляти у відповідь. Багато військових та тих, хто у армії, вважають такі вчинки капітуляцією. А тому я підтримую капітана Прокопенка.

Такий вчинок матиме якийсь наслідок?

Олег Старіков:

Цивільним варто зрозуміти, що військова служба – це не те саме, що робота. Якщо людина приходить працювати, їй щось не сподобалось, вона може піти. Якщо ти несеш бойову службу, ти не можеш просто піти чи не послухати керівництва. Хочеш протестувати проти Зеленського, звільняйся з армії, бери плакат і скільки влізе. А якщо ти в ЗСУ, то ти змушений йому підкорятися.

Тепер я б на місці командування подивився на характеристики та на те, чи готовий цей офіцер виконувати завдання. Бо припустимо, може бути якийсь важливий указ Генштабу, котрий цей офіцер може відмовитись виконувати. Як наслідок, буде зірвана операція та будуть втрати серед особового складу.

«Якщо ж капітан проти свого командування, він повинен подати рапорт та піти»

Ігор Романенко:

Якщо ж капітан проти свого командування, він повинен подати рапорт та піти. Хай балотується, стає президентом та змінює ситуацію. А будучи на службі, він не мав права так вчинити.

Олег Жданов:

Погоджуюсь. Якщо цей офіцер має честь – він повинен піти з армії. Це – найменше, що можна зробити.

Але це не перший військовий, котрий не віддав честі Зеленському, про що це свідчить?

Олег Старіков:

Така ситуація була, наприклад, із Грицаком, котрий заявив, що, як офіцер, не поважає Зеленського як президента та написав заяву про відставку. І це був правильний вчинок.

Є інша історія. Так, командувач Сил спеціальних операцій Ігор Луньов – спершу хотів повдавати героя та не віддав військової честі новообраному президенту. Далі почав заявляти абсолютний маразм, мовляв, він перелякався президента і це все випадковість. А якщо він на фронті злякається? Побачить сепаратиста – і втече. Що це за військовий?

Олег Жданов:

ЗСУ активно підтримували Зеленського на виборах, а тому казати, що президент непопулярний серед військових – це брехня.

Не віддавши честі під час святкування Дня Незалежності, цей капітан проявив особисте ставлення до президента і не більше. Задля справедливості я б дуже хотів почути його думку, чому він так вчинив.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!