ПОДІЇ

Божевільні «Няші»: Як Путін створить для росіян «керований хаос»

Запит на соціальні зміни, який повільно, але неухильно формується в російському суспільстві, чинна російська влада спробує подолати за допомогою штучно організованого і демонстративного соціального хаосу

Росіяни хочуть змін. Ну зовсім як у популярній пісні вічно живого Цоя. За даними інституту соціології РАН, вперше з 2003 року кількість тих, хто хоче соціальних змін, перевищила 51% населення Росії. Звичайно, порівняно з 1999 роком, коли змін прагнули 69% мешканців єдиної і неподільної, ситуація виглядає не надто радикально. Але якщо врахувати, що в 2012 році за зміни виступали лише 28% росіян — очевидним стає зростання запиту на соціальні зміни.

Чи можна це розглядати, як готовність до революції? Однозначно, ні. Оскільки, значна частина тих, хто хоче змін, насправді, все ще вірить, що забезпечити їх може чинна влада. Читай — Путін.

Але по мірі того, як час іде, а «добрий цар» не поспішає карати «поганих бояр», тенденція може й змінитись. Що добре розуміють у Кремлі.

Якою може бути найбільш ймовірна реакція чинної російської політичної еліти? Питання, яке, на жаль, передбачає одну-єдину можливу відповідь.

Кремль, скоріше за все, спробує переконати росіян у тому, що переміни — не потрібні. І для того, щоб зробити це, насправді, є не так багато способів. Найпростіший із них — контрольований хаос.

Власне, перші, експериментальні спроби організації контрольованого хаосу в Росії вже були відпрацьовані. Саме такою спробою були, наприклад, виступи «православних екстремістів» під час демонстрації «Матільди», коли деякі українські мрійники писали, що це «початок кінця Володимира Путіна».

Насправді ж тоді йшлося про маленький і добре контрольований Луб’янкою експеримент, за умовами якого ліберальній (ну, як для Росії ліберальній, звичайно) і спраглій до змін частині суспільства демонстрували, якими можуть бути реальні, а не омріяні зміни в їхній країні. Демонстрували, що у випадку, якщо чинна влада втратить тотальний контроль над соціальною реальністю в Росії, на зміну їй прийде не Ксюша Собчак з її уявним лібералізмом, і навіть не Навальний з його «керованою демократією без корупції».

Кремль намагається переконати росіян, що на зміну Путіну полізуть бородаті «православні» фізіономії, божевільні «Няші» з «мироточивими іконами» в руках, ряжені «козачки» та інші персонажі майже середньовічного російського пандемоніуму. На тлі яких «Вован з Дімоном» виглядають як цар Петро Олексійович на тлі давно не митого боярського зібрання. Ні-ні, це жодним чином не інсинуація стосовно нашого президента і Верховної Ради.

Звичайно, історія з «Матільдою» і православними терористами виглядала як фарс. Але для того, щоб фарс перетворити на трагедію, потрібно не так багато. Потрібна реальна кров і справдешні трупи. Що для чинного президента Росії явно не є зависокою ціною за спробу збереження своєї влади.

За довгі роки не надто обдарованого правління Володимир Путін витратив увесь «запит на стабільність», який був у російському суспільстві після «лихих дев’яностих», єльцинської вольниці та чеченських воєн.

І, проста чекістська душа, він спробує відновити цей запит — штучно зорганізувавши в Росії якусь хаотичну криваву баню. Тим паче, що і прийшов він до влади на тлі кривавих і місцями малозрозумілих подій, які підняли в російському суспільстві запит на «стабільність» до небувалих висот.

Цілком можливо, що все у Путіна вийде добре, і повтор історії, описаної в небезвідомому опусі про його першу президентську кампанію, «ФСБ підриває Росію», пройде саме так, як його запланує чинна російська еліта. Хоча подібні експерименти завше небезпечні тим, що, викликавши демонів, «чарівникам» далеко не завжди вдається втримати їх під контролем.

В будь-якому випадку, нам залишається тішитись хіба тим фактом, що між нами і ареною цього більш ніж ймовірного соціального експерименту буде кордон. Який бажано охороняти з усією можливою пильністю і старанністю.

Автор: Тарас Паньо

Источник: Depo.ua

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!