ЕКСКЛЮЗИВ

Чим загрожує зміцнення долара

Як поставитися до того, що Україна опинилася в одній компанії з такими країнами, як Аргентина, Китай, Туреччина і ПАР?

Китай – друга економіка світу, Туреччина – держава, що динамічно розвивається, з обґрунтованою претензією на регіональне лідерство, ПАР – країна з потужним економічним потенціалом. Але чому в одній компанії з ними Україна і Аргентина? Справа в тому, що за оцінкою американського Institute of International Finance, саме ці країни перебувають в зоні найбільшого ризику в разі подальшого зниження в інвесторів апетиту до ризику і подорожчання обслуговування зовнішніх зобов’язань.

Чому зараз потрібно звернути увагу на ці проблеми? А тому, що долар зміцнюється – ф’ючерс на індекс долара до корзини світових валют тільки за останній місяць зріс на 3,7%, курс долара відносно євро підвищився на 4,8%. Оскільки долар, поряд зі швейцарським франком, є «валютою-прихистком», його помітне зміцнення говорить про те, що інвестори вже не прагнуть до ризику. Зростання долара веде до того, що для країн, борги яких номіновані в доларах, вартість обслуговування зовнішніх зобов’язань зростає.

Схоже, хороші темпи зростання економіки США разом з ймовірністю підвищення ставки ФРС в цьому році призведуть до складнощів для країн з ринками, що розвиваються. Додатковими аргументами на користь цього є динаміка показника безробіття в США і очікування щодо інфляції. Зокрема, за підсумками квітня рівень безробіття впав до найнижчого показника з 2000 року, склавши 3,9%. На засіданні Комітету з відкритих ринків ФРС США, що відбулося 4 травня, ключова ставка поки що була збережена на нинішньому рівні – 1,5-1,75%. Але важливим є те, що Комітет з відкритих ринків у комюніке вказав, що інфляція наближається до цільового рівня в 2%. Таку заяву можна розцінювати, як свідчення готовності ФРС підвищити ставку (наступне засідання Комітету з відкритих ринків пройде в червні).

Немає приводу впадати в паніку, але поступово складається тривожна ситуація

Немає приводу впадати в паніку, але поступово складається тривожна ситуація. Своєрідним маркером стає Аргентина. Тиждень тому Аргентина, яка має проблеми через високу інфляцію і зміцнення американського долара (борги Аргентини номіновані в основному в доларах), звернулася в МВФ з проханням про термінове надання кредиту. Примітно, що в 2006 році тодішній уряд Аргентини розірвав усі відносини з МВФ. На цій історії потрібно зупинитися докладніше.

З 1990 року Аргентина демонструвала хороші темпи економічного зростання, в окремі роки на рівні 8-10%. Одним з важливих чинників, що сприяли цьому, була прив’язка курсу національної валюти до долара в співвідношенні 1 до 1. Це була зроблено за порадою МВФ і Світового банку з метою стримування високої інфляції і підвищення інвестиційної привабливості Аргентини. Але зберігати паритет курсу песо до долара країна могла за умови регулярних запозичень у МВФ і Світового банку. Чому? А тому, що економічні успіхи Аргентини тих часів базувалися на придушенні інфляції, високому курсі нацвалюти, використанні кредитів від міжнародних фінансових організацій та коштів, отриманих від приватизації держмайна. Але не на трансформації економіки, яка як була переважно аграрною і відсталою в плані промисловості, так і залишилася такою.

Крах настав у 1998 році – на тлі азіатської валютної кризи у інвесторів випарувався апетит до ризику, аргентинські активи були визнані переоціненими, вироблена в країні продукція стала дорогою і неконкурентоспроможною на міжнародних ринках. А зовнішній борг до того моменту склав $180 млрд. Економічна динаміка пішла в негативну площину. Охочих давати Аргентині в борг не знайшлося. Зате прийшов час повертати раніше залучені кредити. Влада Аргентини запропонувала кредиторам пролонгувати терміни погашення позик в обмін на підвищення процентних ставок за ними. Більшість кредиторів не були згодні. Результат відомий – дефолт Аргентини за зовнішніми боргами в 2001-2002 роках. На момент оголошення дефолту зовнішній держборг Аргентини становив $132 млрд, списання торкнулося близько 70% зобов’язань.

МВФ в 2001-2002 роках надавав підтримку Аргентині, певною мірою згладивши негативні наслідки фінансово-економічної кризи. У 2006 році Аргентина погасила всю заборгованість перед Фондом і повністю припинила з ним контакти. Експертів МВФ тодішні керівники Аргентини звинуватили в зниженні кредитоспроможності країни перед дефолтом – через рекомендації Фонду зберігати прив’язку аргентинського песо до американського долара.

І ось метаморфоза – в травні 2018 року Аргентина звертається за допомогою до МВФ. Проблеми в економіці країни почалися з 2016 року, коли уряд повністю відмовилося від регулювання цін, і вони виросли за рік на 40% (влітку минулого року аналогічно вчинили і у нас, що внесло свій внесок в інфляцію). У 2017 році інфляція в Аргентині знизилася до 25%, але все одно залишилася на високому рівні. Згідно з даними за березень поточного року інфляція склала 25,4% в річному численні (очевидно, досягти мети ЦБ Аргентини за інфляції в 15% в цьому році не вдасться). У країні високий дефіцит держбюджету – 3,9% ВВП. За чотири місяці цього року аргентинський песо девальвував щодо долара на 20%, що стало наслідком зокрема й загального відтоку капіталу з країн, що розвиваються, через зростання прибутковості держоблігацій США.

Які висновки потрібно зробити з посилення долара і очікувань подальшого підвищення ставки ФРС? По-перше, тривалий період екстремально низьких процентних ставок – з 2008 до 2017 року – закінчився. По-друге, відносна «слабкість» долара з липня 2017 року до квітня 2018 року, схоже, вже в минулому. В таких умовах різко скорочується потік капіталу в країни з ринками, що розвиваються. Це вже відчувається – чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну за перший квартал 2018 року склав лише 296 млн доларів.

Чому важливий приклад Аргентини? По-перше, тому, що у нашої країни є ряд проблем, схожих з колишніми і нинішніми проблемами Аргентини – період моди серед інвесторів на Україну (2002-2007 роки) було змарновано повною мірою, економіка країни деіндустріалізована і необхідних зусиль для запобігання деградації промисловості не робиться, інфляція висока, великий зовнішній борг. По-друге, тому, що звернення Аргентини до МВФ є сигналом. Не випадково Мохамед Ель-Еріан, головний економічний радник Allianz SE, недавно заявив, що в світлі зміцнення долара, підвищення ставок провідними центробанками світу і виходу капіталів з ринків, що розвиваються, дедалі важливішу роль буде грати МВФ, який незабаром може зіткнутися з великими запитами на фінансування.

Хочу, щоб цей вислів колишнього глави PIMCO, однієї з найбільших і найуспішніших інвесткомпаній світу, прочитали наші «гарячі голови», які закликають припинити співпрацю України з МВФ. Незважаючи на неоднозначне ставлення до деяких вимог Фонду, Україна в нинішній ситуації, при невеликих міжнародних резервах і майбутніх масштабних виплатах за держборгом, не може відмовитися від співпраці з МВФ. Думаю, нам варто більш об’єктивно оцінювати роль Фонду, який не тільки може сприяти стабілізації в макроекономіці і фінансах України, а й створює тиск, що змушує проводити непопулярні, але необхідні структурні та інституційні реформи.

Але стратегічні інтереси, що полягають в проведенні селективної політики промислового протекціонізму, спрямованої на забезпечення технологічної переваги в тих небагатьох галузях, де Україна зараз є конкурентоспроможною за світовими мірками або здатна такою стати, ми повинні неухильно відстоювати. Для того, щоб з часом ми були в одній компанії зі світовим індустріальним лідером Китаєм і Туреччиною, що динамічно розвиває свою промисловість, а не з Аргентиною. Втім, якщо аргентинська влада почне вживати заходів активної промполітики і вони дадуть позитивний результат, я нічого не буду мати проти компанії з цією країною, яку поважають за танго, прекрасних футболістів, гарне вино і красиву природу.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!