ЕКСКЛЮЗИВ

Королівське весілля та інший шлях Росії

Чому стільки людей на землі — мало не 2 або 3 мільярди — дивилися якесь чуже весілля, ніби власного життя у людей немає, — скептично пробурчав дехто

Взагалі-то, дивно таке чути або читати. Навіщо люди, взагалі, читають книги, дивляться фільми, ходять на вистави про життя інших? Навіщо, наприклад, дивитися фінал Ліги чемпіонів або Кубка світу з футболу. Чи не краще замість цього самим поганяти м’ячик у дворі?

По-перше, королівське весілля — це просто красиво і романтично. Ожила казка про щасливе кохання принца до дівчини з простолюддя. По-друге, причина такого інтересу до весілля принца Гаррі і Меган Маркл — невичерпний інтерес до монархії, як до інституту, що витримав перевірку часом і виявився життєздатним вже на порозі третього десятиліття XXI століття, зокрема, британської монархії, яка зуміла пройти через смугу криз і пристосуватися до реалій стрімко мінливого світу.

Принц Гаррі, по суті, зробив рівно те, чого категорично недозволено було зробити його двоюрідному прадіду Едуарду VIII — одружитися з розлученою простолюдинкою американкою. Волліс Сімпсон була, правда, розлучена двічі. А Меган Маркл тільки раз. Зате вона наполовину афроамериканка і до того ж, страшно сказати, актриса. Ще років 20 тому таке неможливо було уявити. Тоді ж при дворі косо подивилися навіть на те, що принцеса Діана дозволила собі на прийомі в Білому домі станцювати з актором Джоном Траволтою. Але часи змінюються, і ми змінюємося разом з ними. Ця стародавня мудрість стосується й інституту конституційної монархії.

Сценарій відновлення конституційної монархії колись розглядався за єльцинських часів

Зверніть увагу, в топі найблагополучніших європейських країн з найвищою якістю життя і найвищим рівнем соціальної захищеності громадян одні конституційні монархії: Данія, Норвегія, Швеція, Бельгія, Голландія, Люксембург, ну, і Велика Британія, зрозуміло.

Знаєте, я думаю, що монархія, дійсно, є ще одним балансом у системі стримувань і противаг, захистом від культу особи, від вождизму, від довічного лідерства. Королю, королеві, які панують, але не правлять – всі почесті, вся народна любов, поклоніння і захоплення. Виборному прем’єр-міністру — вся критика, закиди, невдоволення, суворе ставлення як до найманого менеджера, що працює на платників податків, які при нагоді проженуть його втришия геть на наступних виборах.

Сценарій відновлення конституційної монархії колись розглядався за єльцинських часів. Це я знаю точно як один з варіантів подальшої перебудови Росії: замість наступного президента Росії давайте оберемо конституційного монарха. Приблизно так працювала тоді думка політконструкторів. Березовський цією ідеєю був дуже захоплений свого часу коли був вельми впливовий. Борис Нємцов покійний теж водив хороводи з представницями сімейства Романових, які навідувалися до Москви в другій половині 90-х.

Насправді, нічого категорично неможливого в цьому не було. Зрештою, Іспанія повернулася до конституційно-монархічної форми правління після смерті Франко в середині 70-х років минулого століття. Але це був тільки один зі сценаріїв, як у військових штабах складаються плани розгортання збройних сил на випадок будь-якої агресії, так і в політичних штабах пишуться часом найнеймовірніші сценарії. Історія Росії пішла іншим шляхом. Але я абсолютно не впевнений, що цей шлях виявився найкращим.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!