ЕКСКЛЮЗИВ

Найкращий кандидат для України

У суспільстві колосальний запит на політику нової якості. Політики, яких шукає Україна, – люди не слова, а вчинку. Люди не телевізора, а вулиці

Досвід післямайданних років показав: клептократична система прекрасно пристосовується навіть до таких потрясінь, як кривава революція і війна. Представники старого режиму можуть роз’їхатися по закордонах, але основний принцип роботи Системи – гроші-політика-гроші – нікуди не йде і продовжує служити вже новим керівникам.

Щоб перервати біг по замкнутому колу, потрібно, щоб до влади прийшла контреліта. Як в країнах Балтії та Східної Європи в кінці 1980-х – на початку 1990-х. Як в Грузії після Революції троянд 2003 року. Як у Вірменії навесні 2018-го (побажаємо Пашиняну успіху).

На перший погляд, з претензіями контреліти на владу в Україні все не дуже добре. Досить подивитися на перші рядки президентських рейтингів, які не виблискують новими іменами. У той же час громадський запит на нове ще ніколи не був настільки гострим. Ось лише декілька цитат зі свіжого соціологічного дослідження однієї з фірм, що працюють для корпоративного сектора: «Рівень невизначеності [виборців] стабільно високий: близько половини тих, хто має намір брати участь у виборах, не знають за кого голосуватимуть… Зберігається екстремально низький рівень довіри до політиків національного рівня, у квітні рівень довіри до всіх політиків ще більше зменшився».

У суспільстві колосальний запит на політику нової якості. Політики, яких визиску України, – люди не слова, а вчинку. Люди не телевізора, а вулиці. Вони домагаються результату не за рахунок кулуарних домовленостей, а силою ідей і дій.

З огляду на те, що до початку виборчої кампанії залишилися якісь сім місяців, без екстрених кроків – без зусиль кількох сотень громадян, які гостро відчувають, що час працює проти України, ми так і продовжимо обирати, не маючи справжнього вибору.

Єдиний кандидат від нових сил повинен визначитися в результаті двох турів голосування

Я не вірю в існування безвихідних ситуацій. У демократичній традиції існує інститут відбору найсильнішого кандидата, що довів свою успішність. Це інститут праймеріз, або, повторю вдалий неологізм Олеся Донія, «передвибори».

Ідея праймеріз витає в повітрі. На початку березня про плани провести праймеріз на базі Руху Нових Сил заявив Михайло Саакашвілі. Внутрішньопартійні праймеріз проводить Укроп. Минулого тижня про початок народного відбору національного лідера оголосила Українська республіканська платформа. Від кількох знайомих я чув, що про праймеріз подейкують навіть в штабі Анатолія Гриценка.

Перш, ніж піти далі, всі зацікавлені сторони повинні погодитися з декількома базовими пунктами. Для того, щоб кандидат, відібраний в результаті праймеріз, був дійсно сильним, боротьба між претендентами повинна бути справжньою, а не імітаційною. За праймеріз повинна стежити вся країна. Сам процес повинен вселяти довіру, інакше результат не буде вартий витрачених на нього зусиль. І головне – цей процес повинен бути коаліційним. Не може сьогодні одна партія вибрати свого кандидата і оголосити його «народним».

В українських умовах справжні праймеріз повинні складатися з чотирьох етапів. Сьогодні, в кінці травня 2018 року, миперебуваємо на першій, або нульовій стадії. На цьому етапі ініціативна група, або оргкомітет, виробляє правила гри і створює органи, що керують цим процесом. Рада праймеріз буде відповідати за дотримання правил кандидатами і їх штабами, накладає санкції на тих, що провинилися і приймає ключові організаційні рішення, а незалежна виборча комісія – реєструвати кандидатів і підбивати підсумки голосування. За логістику і комунікацію повинен відповідати професійний штаб, рівновіддалений від усіх кандидатів і учасників коаліції. За відсутності серйозних медійних ресурсів (ми всі пам’ятаємо, кому належать найбільші телеканали) головний ресурс праймеріз – це довіра, тому всі суттєві події першого етапу – від засідань оргкомітету до діалогу з потенційними кандидатами – слід транслювати в прямому ефірі, на Youtube і в Facebook.

Другий етап – висування кандидатів, або номінація. З першого ж дня повинні повноцінно запрацювати керівні органи – рада, НВК і штаб. На цьому етапі в кампанію входять як ті кандидати, з якими проведено переговори на предномінаційному етапі, так і ті, хто відповідає простим, але ясним критеріям: патріотизм, відсутність корупційних зв’язків, прихильність правам і свободам людини як політичним, так і економічним. Особисто я знаю з десяток прізвищ тих, хто здатний стати відмінними кандидатами. Якщо процес праймеріз буде вселяти довіру, впевнений, ми дізнаємося десятки інших цікавих імен.

На третьому етапі кандидати розгортають свою кампанію у всіх середовищах і на всіх платформах: в інтернеті, на вулицях, в ефірах регіональних телеканалів. Це критично важливий етап: децентралізована кампанія покаже, наскільки непереборною є інформаційна блокада з боку олігархічних медіа та адміністративна – з боку політико-бюрократичних кланів, які усвідомлюють реальну загрозу своєму становищу. Завершитися кампанія повинна серією дебатів з ключових питань політичного порядку денного.

Кінець – ділу вінець. Я вважаю, що єдиний кандидат від нових сил повинен визначитися в результаті двох турів голосування. Сумніваюся, що хтось із претендентів, навіть якщо на участь в кампанії зважаться наші політичні важковаговики, зможе отримати більше половини голосів вже в першому турі.

Мені можуть заперечити (і вже заперечують), що часу залишилося дуже мало. Не згоден. До початку президентської кампанії – сім місяців. Місяць-півтора піде на вироблення правил гри і номінацію. Ще кілька місяців – на розгортання штабів кандидатів. В осінній політичний сезон наші контрелітні кандидати увійдуть зі зрозумілою стратегією, а більшість – впевнений – і з програмами дій.

Зрозуміло, справжні праймеріз будуть на кожному кроці стикатися з труднощами і викликами як юридичного, так і політичного характеру. Але я вірю в те, що справжній політичний процес – а не вічні терки за закритими дверима – здатний постояти сам за себе.

Тепер про найперший крок.

Хто увійде до оргкомітету? Щоб не вдаватися в схоластику, обмежуся одним критерієм: це повинні бути люди, які користуються довірою суспільства. Буду вдячний читачам за рекомендації – їх можна залишати на моїй стіні в Фейсбуці або надсилати на адресу primaries.ukraine@gmail.com.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!