ЕКСКЛЮЗИВ

Останній дзвінок. Прочитайте це своїм дітям

Світ буде схильний до глобального безробіття і зіткнеться з проблемою величезної кількості непотрібних людей. Мати роботу в майбутньому стане привілеєм

25 травня в школах – останній дзвінок. Після чого з середини літа у ВНЗ почнеться хвиля вступних іспитів, і мільйони випускників середніх шкіл визначаться, в який виш вступати. І навіть незважаючи на те, що більшість потенційних студентів не працюватимуть за обраною спеціальністю жодного дня, багато прямо зараз розмірковують, куди піти вчитися і яку професію освоїти. Для них мій текст. Якщо ви батько випускника школи, і мислите сучасно, а головне об’єктивно – дайте йому прочитати те, що написано нижче. Повірте – гірше не буде.

Кун, ти попав. Конкретно. Подякуй за це не татові з мамою, а четвертій промисловій революції, яка підкралася непомітно. Ця революція передбачає масштабне впровадження автоматизованих і роботизованих комплексів, що вивільняє величезну кількість людей, зайнятих у всіх сферах праці. Роботи перемагають і зовсім скоро замінять людей у половині всіх професій. Тому рейтинги ВНЗ, популярні спеціальності, що були колись стабільним «крайнім випадком» – все це стало неактуально ще вчора. Світ змінюється швидше, ніж ти читаєш цей текст. І зовсім скоро багато з людей, що тебе оточують, стануть взагалі не потрібні цифровій економіці майбутнього.

Світ змінюється швидше, ніж ти читаєш цей текст

Активна інформатизація і роботизація перевернуть ринок праці вже через 10-15 років. Очевидні зміни стануть реальністю через 5 років – якраз тоді, коли ти закінчиш вуз і почнеш думати про те, куди піти працювати. Не слухай тих, хто буде переконувати тебе в тому, що паритися не потрібно, оскільки Україні це все не загрожує. В топку мракобісів. Добре освічені а, отже, затребувані фахівці, що постійно підвищують свій рівень, будуть ставати багатшими в будь-якій країні, зокрема й у нас. Вони будуть їздити на крутих тачках, в той час як ти будеш їздити на татовій мазді. І навіть, якщо у твого тата Рендж ровер, ти все одно будеш їздити на мазді. Тому що в кращому випадку, на що ти зможеш розраховувати, якщо не будеш затребуваний – це накопичення твого тата і державну допомогу. Перше швидко закінчиться, а останнє, як тобі відомо, ніколи не буде високим. Тим більше, безумовний базовий дохід, що пестить слух мільйонів потенційною халявою – більше підходить компактним європейським країнам, ніж такій країні, як наша. І навіть якщо у тебе в планах звідси звалити – ти тим більше зустрінешся і познайомишся з проблемою затребуваності – там, куди ти поїдеш.

Світ навколо тебе буде схильний до глобального безробіття і зіткнеться з проблемою величезної кількості непотрібних людей. Мати роботу в майбутньому стане привілеєм, а право на працю – одним з ексклюзивних прав. Тож єдиний варіант це право завоювати, – вміти робити те, що не зможуть робити роботи, залишаючись конкурентоспроможними і перевинаходячи себе кожен день. І тоді у тебе є шанс не зламати собі життя, особливо в той момент, коли тобі стукне 40 (і таке теж коли-небудь станеться). Про мазду і Рендж ровер я пожартував, швидше за все, через 10 років тебе, як і інших, буде возити автопілот.

В Оксфордському університеті вважають, що в найближчі 20 років зникне майже половина існуючих сьогодні професій. Водії, нотаріуси, турагенти, копірайтери, кошторисники, аналітики, муніципальні чиновники, ріелтори, логісти, касири, робітники-верстатники, будівельники, диспетчери, банківські службовці, бухгалтери, аудитори, податківці, телемаркетологи, працівники фастфуду та фондові трейдери, а головне – гаряче улюблені в народі енікейники – всі виявляться не при ділі. Такий ось нерф. При цьому конкурувати за час, що залишився, тобі доведеться не тільки з людьми, але й з роботами, яким ти будеш змушений відповідати мізками, швидкістю, обов’язковістю і відповідальністю. Дві навички будуть тебе від них відрізняти, це пристрасть і гнучкість. З ними тобі доведеться жити в найближчому майбутньому. І це зовсім не те, що ти подумав.

Згідно зі звітом «Майбутні професії» Всесвітнього економічного Форуму в Давосі, найбільш затребуваними у тебе навичками будуть:

1) вміння знаходити рішення в складних ситуаціях
2) критичне мислення
3) креативність
4) успішне управління людьми
5) вміння працювати в команді
6) емоційний інтелект (це епік)
7) навички оцінки та прийняття рішення
8) орієнтованість на послуги
9) уміння вести переговори
10) когнітивна еластичність (ємність твоєї пам’яті і здатність керувати нею як флешкою)

Розвивай їх, не тупи. Що стосується напрямів, то майбутнє однозначно за безпілотними авто, 3D-друком, доповненою реальністю, нейроінтерфейсом, робототехнікою, генною інженерією, джерелами відновлюваної енергії, системами управління кліматом і польотами в космос. Не можна на 100% спрогнозувати, якими будуть найбільш затребувані професії, але в своєму виборі орієнтуйся на біофармакологію, проектувальників роботів, операторів безпілотників, кліматологів, фермерів-агропоніків, IT-медиків, IT-генетиків, молекулярних дієтологів, тайм-брокерів (організація і продаж часу фрілансерів), міських кібераналітиків (відстеження порядку збирання big-data в містах), екологів і архітекторів живих систем (технології замкнутого циклу за участю генетично модифікованих організмів). І звичайно девелоперів, куди без них, тільки зовсім іншого плану, на кшталт конструкторів коду – богів коротше.

Загалом, ти зрозумів. Дій.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!