ЛЕНТА

Пенсії більше не буде: збирайте гроші

До реформи українцю потрібно було всього 15 років стажу для того, щоб вчасно отримати пенсію. В результаті два 60-річних українця з невеликими зарплатами і різним стажем отримували однакові пенсії – мінімальні. Але за новими правилами, які повноцінно починають діяти вже з наступного року, з 15 роками стажу можна буде вийти на пенсію тільки в 65 років. В результаті кількість українців старше 60 років, які живуть без пенсії, буде рости з кожним роком. В 2028-го, згідно з підрахунками Міністерства соціальної політики, таких буде 45%, тобто фактично кожен другий.

“МВФ звернув нашу увагу на проблему дефіциту Пенсійного фонду: давайте вирішувати проблему, тому що ви так господарюєте, що скоро здачу буде давати нічим”, – розповідає міністр соцполітики Андрій Рева. Фонд запропонував підвищити пенсійний вік для всіх, а українські чиновники наполягли на частковому підвищенні. Загальний пенсійний вік в 60 років залишився, ось тільки в цьому віці отримати пенсію зможуть не всі.

Ідея пенсійної реформи проста – той, хто працював, виходить на пенсію вчасно. Якщо працював, але менше 35 років, заслужений відпочинок переноситься до 63 років. А якщо немає і 25 років стажу, то без пенсії доведеться жити до 65 років. Така норма вводиться поступово, щороку вимоги до стажу будуть піднімати на 12 місяців.

У Міністерстві соціальної політики підрахували, що в 2028-му тільки 55% виконають вимоги щодо стажу. Решта будуть працювати до 63 і 65 років. Фактично, кількість українців пенсійного віку, але без пенсій, буде рости з кожним роком.

Як видно з графіка, щороку скорочуватиметься кількість пенсіонерів, які вийшла на заслужений відпочинок в 60 років, але при цьому буде рости число тих, хто отримав допомогу від держави тільки в 63 роки. Число тих, хто вийде на пенсію в 65 років, зміниться за 10 років незначно. Якщо в цьому році таких буде 4%, то через 10 років – всього 5%. Пов’язано це з тим, що мінімальні вимоги для отримання пенсії в 65 років не змінюються, досить відпрацювати всього лише 15 років. У той же час, кількість українців, які вийдуть на пенсію “вчасно”, скоротиться з 70% до 55%.

Фактично таке нововведення призведе до різкого зростання числа українців, що офіційно “втратили працездатність”, але при цьому не отримують пенсію і змушені продовжувати працювати. Так як уряд не підвищив загальний пенсійний вік, у роботодавця залишається більше можливостей для звільнення українців старше 60 років. Хоча левова частина з них змушена буде працювати довше.

В інтерв’ю “Обозревателю” Андрій Рева відзначив, що, можливо, до перегляду пенсійного віку повернутися через 10 років. Як розповідають наближені до переговорного процесу з МВФ джерела, спочатку Фонд наполягав на поступове підвищення вік виходу на пенсію до 63 років. При чому таке нововведення планували розтягнути на шість років, додаючи щороку по шість місяців.

Підстави для підвищення пенсійного віку дійсно є. По-перше, в Україні пенсії отримують 11,7 млн ​​чоловік, а внески до Пенсійного фонду платять близько 12 млн працюючих. Фактично, один працюючий своїми внесками утримує одного пенсіонера. Середня пенсія в країні – 2480 грн. Щоб забезпечити такі виплати, середня зарплата в Україні повинна бути 13,5 тис. грн. По-друге, демографи прогнозують поступове зростання кількості пенсіонерів і скорочення числа молодих людей.

Як впоратися без пенсії

Уже зараз близько 100 тисяч літніх українців не отримують пенсії. Вони мають право звернутися до органів соціального захисту та отримати допомогу. Ще один варіант – подати на аліменти і отримувати щомісячну допомогу від дорослих дітей. Детально про це можна прочитати тут .

Експерти також радять замислитися над тим, щоб самостійно збирати на старість. Фінансовий консультант Олексій Половинкин пропонує щомісяця відкладати від 10% до 30% свого заробітку. Частина коштів можна зберігати на банківському депозиті, а решта, наприклад, в декількох валютах – долар і євро. Щоб накопичити на гідну пенсію, починати потрібно приблизно в 35 років, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. В ідеалі ж, щоб жити на пенсії 20 років, відкладати потрібно 40 років.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!