ЛЕНТА

По ринку праці в Україні вдарив літній застій

Студенти шукають підробітки, а фінансисти і виробники готуються до осені

Середина літа – не час перебирати вакансіями. У липні середня їх кількість на сайті Міжнародного кадрового порталу hh.ua становила всього близько 19 000, повідомляє Катерина Криворученко, керівник експертно-аналітичного центру ресурсу.

“Цей показник менше, ніж попереднього місяця, що свідчить про невеликий спад активності роботодавців на ринку праці”, – говорить вона.

Найпомітніша ця тенденція в сферах “Домашній персонал” і “Робочий персонал”. А ось найбільший приріст кількості вакансій спостерігався в таких сферах, як “Бухгалтерія, управлінський облік, фінанси підприємства”, “Банки, інвестиції, лізинг” і “Виробництво”. Серйозний бізнес завжди напоготові і готується до осінньої активізації: традиційно в цей час найактивніше шукають роботу сфери “Початок кар’єри, студенти” (особливо в Києві). Та й загалом Київська область в першому півріччі лідирувала за кількістю вакансій і резюме.

СЗгідно з опитуванням, проведеним нещодавно Міжнародним кадровим порталом hh.ua, протягом перших шести місяців року роботодавці частіше шукали співробітників, щоб замінити тих, які звільнилися (33%), і лише 23% відкрили одну-дві нові вакансії. 15% відкривали вакансії тільки в стратегічних напрямках бізнесу, стільки ж заявили про розширення бізнесу в усіх напрямках. Зовсім не набирали співробітників 13% роботодавців. Радує, що всього 1% опитаних повідомили про скорочення штату. Є і 14% роботодавців, які розповіли про активний розвиток компанії.

--1_06

Що з безробіттям

Безробіття в Україні наразі слідує тенденціям ринку праці. Протягом першого півріччя поточного року вакансій в базі даних служби зайнятості стало більше на 8% (616 000), повідомляє в.о. голови Держслужби зайнятості (Центрального апарату) Валерій Ярошенко. Тож 47% безробітних вдалося працевлаштувати настільки оперативно, що вони ще не встигли і статусом безробітного обзавестися.

“129 тисяч роботодавців співпрацювали з центрами зайнятості. Це на 4% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року”, – зазначив Ярошенко.

Все це – на тлі зростання ВВП на 3,1% (теж порівняно з першим півріччям 2017-го). За півроку рівень безробіття знизився до 9,7% (за методологією МОП), і це, як запевняють експерти, характеризує поступовий вихід ринку праці України з кризи. На початку року безробіття серед населення працездатного віку дорівнювало 9,9%, тобто знизилася незначно. І все одно: за словами Ярошенка, показник вище середнього по Євросоюзу (7,4%).

Звідки показники

Насправді ж картина реального безробіття в Україні ховається за армією заробітчан, впевнені багато експертів.

“Ніхто точно не знає, скільки українців виїхало на роботу за кордон минулого року і поточного. За даними МЗС України, за кордоном живе близько 5 млн наших громадян”, – говорить Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

За його словами, крім постійних клієнтів компаній Асоціації, 2018-го додавалися нові, тож невеликий приріст є.

“Точніше висновки зробимо за підсумковою сумою грошей, які присилаються трудовими мігрантами додому, – каже експерт. – Минулого року ця цифра сягала $ 9,2 млрд, поточного прогнозують понад 10 млрд”.

Збільшення наразі несуттєве, але може статися, що з наступного року Німеччина відкриє свій ринок праці для сезонних робітників з України.

“Тоді можна очікувати нову хвилю виїзду за кордон, адже зарплата в Німеччині вдвічі-втричі вище польської”, – пояснює Воскобойник.

І хоча умови праці за кордоном далекі від ідеальних, про що неодноразово говорили міжнародні експерти, наші люди поки не розібралися і намагаються там облаштуватися.

Тим часом в економіці все сильніше позначається професійно-кваліфікаційний дисбаланс між попитом і пропозицією мігруючої робочої сили.

“70% випускників шкіл отримують вищу освіту, 30% – професійну. У Європі ці показники протилежні, – каже Валерій Ярошенко. – В результаті в окремих містах серед зареєстрованих безробітних більше 80% – з вищою освітою (в Одесі – 89%, Києві – 87%). А найбільший попит роботодавці створюють на кваліфікованих працівників”.

А саме – швачок, слюсарів, електромонтерів, електрогазозварників, малярів, трактористів, токарів і навіть водіїв.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!