ЕКСКЛЮЗИВ

Сценарій для Голлівуду. Нас чекає великий історичний момент

Я налаштований оптимістично: у нас є шанс бути свідками возз’єднання найкривавішого поділу в історії за останні сто років

Джетлаг (синдром зміни часових поясів) може зіграти злий жарт з вашим мозком. Після тижня збору фактів у Сеулі, проводячи безсонну ніч через 13-годинну різницю з домом, важко зрозуміти, мислите ви раціонально або мрієте. Як би там не було, зараз ситуація бачиться мені з точки зору голлівудського сценарію. І як хороший сценарист, не можу уявити сюжет, без ґрунтовного знайомства з головними дійовими особами.

У центрі уваги – два небездоганних героя: вони – малоймовірні партнери з встановлення миру. Це – президент США Дональд Трамп: йому 70 років, він нарцис і ображений тим, що вороги хочуть оголосити йому імпічмент; і північнокорейський диктатор Кім Чен Ин: вважають, що йому 35, він стратив свого дядька і вбив зведеного брата, до недавнього часу його цікавив тільки швидкий розвиток ядерної, кібер і звичайної зброї.

Їхній самопризначений посередник – президент Південної Кореї Мун Чже Ін: йому 64, в такій ролі він вражає своїх союзників, можливо, надмірною принциповістю, скрадливістю і ввічливістю. The Atlantic Council у вересні минулого року удостоїв президента Муна, сина північнокорейських біженців, своєю премією Global Citizen Award, відзначивши його життєвий шлях: від студентського ув’язнення через протести до його приголомшливої антикорупційної перемоги на виборах у 2017 році.

Будь-якого хорошого результату можна досягти, якщо добре підготуватися до 12 червняАле навіть ми не могли уявити собі, наскільки швидко йому представиться можливість реалізувати мрію всього життя: встановити мир на Корейському півострові. Коли цього тижня він прибуває до Вашингтона, щоб допомогти президенту Трампу підготуватися до саміту 12 червня з лідером Північної Кореї, інсайдери підкреслюють, що він міг би витратити менше часу на підготовку основ цієї угоди (це завдання, скоріше, для рядових), а більше проінструктувати головного перемовника в тому, як підвести Північну Корею до необхідної фінішної лінії.

На думку керівництва Південної Кореї, таке незвичайне поєднання особистостей дає більше можливостей, ніж перешкод для домовленості. Всі три сторони пов’язані великим бажанням досягти угоди. Кіму потрібні гарантії США про те, що зміна режиму не відбудеться, а економічні санкції пом’якшать – щоб модернізувати і відкрити його країну. Президент Трамп хоче протистояти своїм ворогам, зміцнити своє правління і виграти Нобелівську премію миру. Мун хапається за можливість встановити мир: шанс, який випадає раз в житті, який може не повторитися і через десятиліття, якщо зараз втратити можливість.

Китайський лідер Сі Цзіньпін залишається на задньому плані – як можливий шкідник або помічник у розвитку подій. У цій ситуації він бачить як потенціал, так і небезпеку: правильний мирний договір може послабити альянс США з Південною Кореєю, зменшити загрозу конфлікту і потоку біженців до китайських кордонів. Що, в кінцевому підсумку, призведе до виведення американських військ з Південної Кореї. І навпаки, якщо Трамп впорається занадто добре, Китай може зіткнутися з більш сильною, великою і возз’єднаною Кореєю: регіональним оплотом демократії і союзником США.

Будь-якого хорошого результату можна досягти, якщо добре підготуватися до 12 червня. Експертам доведеться працювати над складними деталями послідовності денуклеаризації, дипломатичної нормалізації і пом’якшення санкцій таким чином, щоб стимулювати Північну Корею і допомогти США домогтися «постійної, непорушної денуклеаризації, що піддається контролю».

Щоб Північна Корея пішла на це, Сполученим Штатам та їхнім союзникам доведеться переконати їхнього лідера в тому, що збереження ядерного потенціалу не підтримає, а піддасть його режим більшій небезпеці. Що зажадає зміни його думки про те, що від лівійського сценарію розвитку подій його відділяє лише наявність ядерної зброї.

Однак представники Південної Кореї вважають, що, використовуючи тільки метод батога, вони ризикують отримати неприємні наслідки: Кім може сам вийти з переговорів або прихильники військового вирішення проблеми можуть примусити його зробити це. З огляду на, що в Північній Кореї беззастережно звільнили трьох американських в’язнів і демонтували свій ядерний полігон, цей час може бути як раз підходящим не тільки для батога, а й пряника. Якими можуть бути аналогічні кроки, можливо, із залученням гуманітарної підтримки ООН, або інші подібні дії.

Президент Мун може запропонувати Трампу вивчити, можливо, найважливішу «відеоінструкцію» перед самітом в Сінгапурі: відео спілкування самого Муна з Кімом під час зустрічі в Панмунджоме 27 квітня. Там два корейських лідера увійшли в історію – рука об руку, уздовж найбільш збройного кордону світу. Трамп побачить, як стриманий, спокійний, доброзичливий і смиренний лідер Південної Кореї навіть своїми жестами висловлює повагу Кіму і ставиться до нього як до рівного.

На перший погляд може здатися, що через разючі особистісні відмінності між Трампом і Муном, подібний підхід навряд чи вдасться застосувати ще раз. Проте, навряд чи хтось краще за Трампа знає, як увімкнути чарівність заради необхідної домовленості. Південнокорейці, що мали справу з Кімом, вірять, то в Сінгапурі Трампу вдасться досягти навіть більшого за допомогою спокійного улещування, а не агресивної поведінки. Та й жести, які сприяють спрощенню цього складного завдання – змусити Кім Чен Ина попастися на вудку, – можуть бути максимально простими: наприклад, відкрити двері перед північнокорейським лідером або налити йому чашку чаю.

Керівники Південної Кореї вважають хорошими знаками, що цього тижня президент Трамп відповів на скасування зустрічі з лідером Північної Кореї, зустріччю з лідером Південної Кореї. А також що він назвав огидною заяву радника з національної безпеки США Джона Болтона про те, що денуклеаризация Північної Кореї буде проходити за лівійським сценарієм – з поваленням і смертю Кіма.

Відповідаючи на питання ЗМІ, Трамп кілька разів повторив, що нічого не змінилося: саміт відбудеться. Що стосується Болтона, він сказав: «Лівійська модель – не та модель, за якою ми хочемо вирішити ситуацію з Північною Кореєю». В цій угоді Трамп може просто вибудувати свою індивідуальну версію поведінки Муна в Панмунджома. Неважко уявити низку умов, які допомогли б відбутися цій угоді. Яка, можливо, з часом зможе навіть перетворити Корейський півострів на без’ядерну зону миру і процвітання.

Я був свідком мирного об’єднання Німеччини і закінчення холодної війни, коли цього ще ніхто не очікував: озброєний ядерною зброєю СРСР тільки розжарювався зсередини. І зараз я залишаю Південну Корею з переважним почуттям, що, можливо, ми переживаємо ще один великий історичний момент.

Або ні: і, можливо, я просто марю. У будь-якому випадку, якщо все складеться абсолютно не так, як описано – звинувачуйте джетлаг.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!