ЛЕНТА

Субсидії урізали, а тарифи підняли: українці заплатять за тепло та газ рекордні суми

Українці вже через кілька місяців отримають перші платіжки за тепло. Вартість опалення у 2018-му виявиться рекордно великою як для субсидіантів, так і для тих, хто платить повну суму. Нормативи споживання газу скоротили, а тарифи можуть підвищити вже найближчими днями.. І щоб взимку витрачати менше, доведеться утеплювати будинок.

NEWSTIME розібрався, що чекає українців під час опалювального сезону 2018/2019.

Багато витрачаємо – багато платимо

Більшість українців можуть платити за тепло на 30-40% менше навіть після можливого подорожчання. За оцінками Мінрегіонбуду, до 80% багатоповерхових будинків потрібно ремонтувати і модернізувати.Зараз же левова частина сімей платить за тепло у своєму будинку і обігрів вулиці. Через стіни, вікна, підвали і дахи “йде” майже половина споживаного будинком тепла.

Згідно з оцінками однієї з великих енергосервісних компаній, проект термомодернізації житлового багатоповерхового будинку зможе повністю окупитися лише за 3-5 років. Детальніше про те, де взяти гроші на утеплення, можна прочитати тут Важливо також зазначити, що за стан будинку передусім відповідають його власники. Під’їзд, стіни, підвал, дах – все це спільне майно власників квартир. Ні ЖЕК, ні держава не повинні за свій рахунок утеплювати будинки або робити капітальні ремонти. У тариф на “обслуговування будинку та прибудинкової території” капремонти і тим більше утеплення не входять.

Таким чином, будинок, якому на підтримку комфортної температури взимку потрібно, наприклад, 100 Гкал тепла, витрачає близько 200 Гкал. І сплачують мешканці такого будинку в два рази більше, ніж могли б.

Тариф на газ, від якого на 70% залежить вартість тепла, підвищать вже найближчими днями. Якщо зараз за кожен кубометр українці платять 6,9 грн, то після подорожчання куб обійдеться вже у понад 10 грн. Таким чином, якщо газ подорожчає на 44%, то вартість тепла збільшиться приблизно на 30-31%.

Припустимо, якщо у минулому опалювальному сезоні опалення “однушки” обходилося в 1,5 тис. грн, то цьогоріч, після можливого подорожчання, доведеться платити майже 2 тис. Це за умови, що за рік мешканці не замінили вікна у під’їзді, чи не встановили новий тепловий пункт (ІТП), не утеплили будинок. До речі, сучасні ІТП з автоматичним погодним регулюванням дозволяють контролювати подачу тепла у квартири. У порівняно теплий день “спалюється” менше Гкал, а після похолодання збільшується і подача тепла.

Якщо в опалювальний сезон у квартирах жарко і доводиться відчиняти вікна, значить, енергоресурс витрачається неефективно і платити доведеться за обігрів вулиць. І в НКРЕКУ, і в Кабміні погоджуються: найбільш неефективні споживачі – субсидіанти. Річ у тім, що вони платять за комуналку не частину від вартості використаних послуг, а певний відсоток свого доходу. Тому в межах норми, на яку дають “знижку”, вони можуть витрачати скільки завгодно, а платити фіксовану суму. Нормативи навіть після кількох скорочень залишаються завищеними (за даними “Нафтогазу” в будинках без субсидій витрачають на тепло в 1,6 рази менше газу).

Чому субсидіанти заплатять більше

Скоротили нормативи. У минулому опалювальному сезоні українці могли витрачати на опалення з субсидією до 5 кубів газу на квадратний метр. У цьому ж році “норму” скоротили до 4,5 куб. У результаті українцям зі знижками доведеться або витрачати менше, або платити більше.Наприклад, якщо раніше на опалення квартири площею 60 квадратів компенсували 300 кубів, то у наступному опалювальному сезоні витрачатиметься не більше 270 кубометрів. Якщо не почати заощаджувати, то за “зайві” 30 кубометрів оплата нараховуватиметься без знижки. Це близько 207 грн за чинним тарифом.

Пропорційно скоротили і норматив електроенергії, яку виділяють на опалення. Зниження соціальних нормативів передбачено меморандумом МВФ, на такому рішенні також наполягають й інші міжнародні партнери України. Так, в минулому році під час відкритої дискусії заступник директора Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Марина Петрова заявила, що умови для українських субсидіантіві зашикарні як для такої бідної країни.

Експерт у сфері енергоефективності Анна Акерманн пояснює: більшість багатоповерхівок справді використовує менше тепла, ніж це передбачено старими нормативами. Так, приблизно 80% будинків після установки лічильника стали платити за опалення у середньому на 25-30% менше. Але справа не тільки у завищених нормативах.

Перерахують доходи. Згідно з постановою Кабінету міністрів про спрощений порядок призначення субсидій, у жовтні українці отримають знижки з урахуванням доходів за перше півріччя 2018-го. Тож якщо у цей період виросли зарплати, підняли пенсії, то і розмір “знижки” буде меншим.

“Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід за I-II квартали поточного календарного року – в разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону”, – сказано в документі.

Сім’я з трьох осіб в опалювальний сезон зможе претендувати на субсидію тільки у тому випадку, якщо її сукупний прибуток менший ніж 10,1 тис. грн, підрахував OBOZREVATEL.Отже, за таких умов розмір обов’язкового платежу складе близько 1,5 тис. грн. Якщо цієї суми вистачить на оплату комуналки у межах нормативів, “знижку” не дадуть. Якщо ж комунальні послуги становитимуть, наприклад, 1,7 тис. грн, то платити із субсидією все одно доведеться ті ж 1,5 тис.

Однак, через високий рівень тіньової зайнятості, фактично допомогу від держави отримують українці і з більш високими доходами. Частину зарплат отримують у “конвертах”, у результаті субсидіями користуються не лише ті, хто потребує допомоги, а й українці, які приховують свої прибутки і фактично крадуть у держави.

Дивіться відео на тему:

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!