ЛЕНТА

“Вишки Бойка”: У яких кримінальних справах фігурує нардеп Бакулін і які перспективи

У четвер, 15 березня, Верховна Рада дала згоду на притягнення нардепа від “Оппоблоку” Євгена Бакуліна до кримінальної відповідальності, передаєКорупція.Інфо

Крім того, депутати дали санкцію на його затримання і арешт. Депутат, який у часи Віктора Януковича очолював НАК “Нафтогаз”, фігурує у справах про незаконне заволодіння коштами держкомпаній “Нафтогаз” і “Чорноморнафтогаз” в особливо великих розмірах. Зокрема, у справі про так звані “вишки Бойка”. Проблема в тому, що сам Бакулін перебуває за межами України і при такому розкладі навряд чи повернеться. В обставинах справи та його перспективи – розбиралася РБК-Україна.

Євген Бакулін був головою правління НАК “Нафтогаз України” з 2010-го по 2014-й рік. Після Майдану, в 2014 році його вже затримували у справі про корупцію під час закупівлі так званих “вишок Бойка” – бурових установок для компанії “Чорноморнафтогаз”. Однак тоді Бакулін вийшов на свободу під заставу в 10 млн гривень. Про те, що Генпрокуратура хоче залучити нардепа до кримінальної відповідальності, генпрокурор Юрій Луценко заявив на початку лютого.

Втім, багато політиків заявляли про те, що головним фігурантом цієї справи має бути той, чиїм ім’ям воно названо – голова фракції “Опозиційного блоку” Юрій Бойко. Але Юрій Луценко також повідомив, що Генпрокуратура поки не знайшла прямих доказів причетності Бойко до схеми купівлі бурових установок.

По справі, в якій фігурує Бакулін, вже засуджені екс-заступник голови правління НАК “Нафтогаз” Олександр Кацуба, який пішов на угоду зі слідством, і співробітник “Нафтогазу” за прізвищем Шевченко. Джерела РБК-Україна в правоохоронних органах говорять про те, що без показань Бакуліна довести причетність Бойка до справи про бурових установках буде неможливо.

Співрозмовники вважають, що в персони Бакуліна та його заступника Геннадія Юр’єва, який застрелився в грудні 2016-го року, впруться всі справи щодо можливих махінацій у НАК “Нафтогаз” за часів Януковича. 12 березня на засіданні регламентного комітету парламенту розглядали подання генпрокурора про зняття недоторканності з Бакуліна. Нардепа на засіданні не було, був лише його адвокат Іван Кайло.

Секретар регламентного комітету Ради, народний депутат Дмитро Лубинець (БПП) зазначив, що Бакулін передав комітету виписку з НДІ ім. Скліфосовського в Москві, де нібито зараз проходить лікування. Однак у виписці вказано, що Бакулін може брати участь у слідстві.

Правда, офіційної информании про місцезнаходження Бакуліна у правоохоронців поки немає. Луценко заявив про необхідність оголошення нардепа в розшук. За версією слідства, Бакулін з березня 2010 року брав участь у злочинній організації Віктора Януковича. Спільно з іншими учасниками цієї організації він нібито спланував і організував вчинення низки особливо тяжких злочинів.

Ми досить серйозно просунулися в доказах того, як злочинна організація на чолі з Януковичем та іншими керівниками на той момент державних установ розкрадала кошти в даному випадку “Нафтогазі України” та його дочірніх підприємствах”, – заявив Луценко після засідання комітету. Генпрокурор також уточнив, що слідство по даній справі триває з 2013 року. Як повідомив Луценко, нардеп підозрюється у незаконному заволодінні коштами НАК “Нафтогаз України” в розмірі близько 450 млн грн і в закінченому замаху на заволодіння понад 5 млрд грн цього підприємства.

Друга справа, по якій проходить Бакулін, пов’язана з незаконним заволодінням грошовими коштами “Чорноморнафтогазу” в сумі понад 3-х мільярдів гривень. “Це схема розкрадання державних коштів при закупівлі вишок”, – зазначив Юрій Луценко. Також, за інформацією слідства, ймовірно, що і дочка Бакуліна отримувала на свій рахунок кошти, отримані від реалізації корупційних угод. Все, як уточнив генпрокурор, слідство зараз знає більше десятка рахунків, куди переводилися викрадені гроші. Прокуратура хоче заарештувати ці рахунки і отримати виписки про рух коштів з цих рахунків.

Луценко публічно звернувся до Бакуліну і запропонував йому піти на угоду зі слідством. Саме так вчинив колишній заступник голови правління НАК “Нафтогаз” Олександр Кацуба, який також фігурував у цій справі. За словами Луценка, Кацуба дав свідчення на вищих членів злочинної організації і заплатив державі 100 млн гривень. Якщо Бакулін продовжить ховатися від слідства, Луценко не заперечує можливість заочного засудження.

Комітет одноголосно підтримав всі три подання Генеральної прокуратури щодо народного депутата Бакуліна, а саме: притягнення його до кримінальної відповідальності, затримання і обрання запобіжного заходу у вигляді арешту. Народний депутат від “Опозиційного блоку” Михайло Папієв не брав участі в голосуванні регламентного комітету, оскільки заявив про конфлікт інтересів з Бакуліним. Колеги Бакуліна по фракції Оппоблока відразу заявили, що ні одне з подань Генеральної прокуратури підтримувати не будуть.

Депутати розцінюють дану справу як тиск на себе. “Ми вважаємо, що це чергова спроба тиску на опозицію, чергова спроба зміни порядку денного держави, пошук фейкових ворогів, продовження і демонстрація фейкових перемог. Нічого більше в цьому немає. Ми впевнені, що пан Бакулін не винен і доведе свою невинність”, – в коментарі “РБК-Україна” заявив нардеп Микола Скорик.

Таку ж позицію зайняв і Вадим Новинський: “Звичайно, ми не будемо голосувати за той брєд, який нам зараз пред’являють”. У четвер зняття недоторканності з депутата підтримали 274 парламентарія. Втім, хоч Регламентний комітет і отримав виписку з московської лікарні про лікування там Бакуліна, поки немає офіційних даних про місцезнаходження депутата. Останній раз Бакулін реєструвався у Верховній Раді влітку 2016 року. Про це свідчать дані на сайті українського парламенту про реєстрацію нардепа на робочому місці. Депутати, в основному, не вірять, що він з’явиться в Україні. Члени “Опозиційного блоку” заявляють, що не знають, де зараз знаходиться їх колега по фракції.

“Якщо нашим органам правопорядку насправді відомо місцезнаходження Бакуліна, і воно в Москві, то ми знаємо, що це фактично дорога в нікуди”, – говорить нардеп Тетяна Острикова (“Самопоміч”). Вона припускає, що буде заочний розгляд справи, як щодо Януковича і його функціонерів режиму, що ховаються в РФ, “яке триває і триває роками”. Нардеп Іван Винник (БПП), коментуючи інформацію про можливе перебування Бакуліна у Москві, повідомив, що Росія стала традиційною юрисдикцією укриття українських підозрюваних або злочинців.

“Росія Україні таких людей не видає, приховує їх, використовує для своїх внутрішніх і зовнішньополітичних інтересів, як, наприклад, Януковича. Тому факт того, що Бакулін знаходиться в Російській Федерації, напевно, є підтвердженням, що відповідні гарантії вже ним отримані, і, незважаючи на розвиток цього кримінального провадження, він не буде поспішати в Україну”, – зазначив Винник.

Однак депутат уточнив, що в порядку міжнародного правового співробітництва України з іншими країнами, особам, які судом України визнані винними, буде досить складно пересуватися по світу. Вони будуть одразу затримані і екстрадовані в Україну. Винник припускає, що справа Бакуліна може розвиватися у двох напрямах, як і справу Кацуби. Яке, як уточнив Винник, стало основою для виробництва проти Бакуліна. На підставі угоди Кацуби зі слідством, було зібрано достатньо доказів для оголошення Бакуліну про підозру. “Очевидно, що Бакулін також не був головним бенефіціаром цієї корупційної угоди про розкрадання коштів “Нафтогазу”, – каже нардеп, і додає, що у справи Бакуліна є два сценарії розвитку. Або погодитися на угоду зі слідством, компенсувати збитки державі, за які він персонально відповідальний, і дати інформацію з приводу того, хто був головним організатором цієї корупційної оборудки.

Або він може взяти всю відповідальність виключно на себе і тоді отримає повноцінне покарання за скоєння особливо тяжкого злочину, вважає Винник. Нардеп від Радикальної партії Юрій Чижмарь вважає, що Бакулін в Україну не повернеться, однак, не виключає і зворотного варіанту. “На жаль, він знаходиться за межами країни. В силу цього ми бачимо, що він ухиляється від дачі пояснень.

І це нам додатково підтверджує позицію, що людина неналежним чином виконує свої обов’язки, як народного депутата, як колишнього керівника НАК “Нафтогаз України”, – заявив Чижмарь. Депутат від “Батьківщини” Альона Шкрум не бачить у справі Бакуліна ніяких перспектив. Вона наводить у приклад 6 попередніх уявлень Генпрокуратури і нагадує про відсутність результатів. “Цей парламент вичерпав себе абсолютно, і як би мені не соромно було і не сумно це говорити”, – резюмувала Шкрум.

В “Народному фронті” також нагадують, що жодне подання правоохоронців на зняття недоторканності не закінчилося вироком суду. “Жодне з тих уявлень, які приходили до нас у Верховну Раду, до сьогоднішнього дня не мають обвинувального вироку суду. Тобто, знову-таки, до чого це веде? Тримають, як то кажуть, “на гачку”, і потім “поцілували-сфотографували-відпустили” – як спортивна рибалка”, – сказав РБК-Україна нардеп від цієї партії Ігор Лапін.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Події

вгору
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!